«Святий Василій Великий в Українському мистецтві». 11.12.2008

5 грудня у Львівському Національному музеї ім. Андрея Шептицького відбулася презентація книги «Святий Василій Великий в Українському мистецтві» кандидата мистецтвознавства, старшого наукового співробітника Інституту народознавства НАН України Олега Сидора. Книга вийшла друком у львівському видавництві «Місіонер» і вже встигла увійти до 15 найкращих книг Форуму видавців у Львові 2008 року.

Видання вперше в такому обсязі представляє українську іконографію Святого Василія Великого — отця Церкви та основоположника монашого життя на християнському Сході. Іконописні зображення постаті визначного архієрея і Патріарха Східного чернецтва, які з’явилися упродовж XI-XX століть, наближають до сучасників видатну, непересічну постать в Історії Христової Церкви. Духовно-богословське вчення Василія Великого віддавна поширювалося на землях Київської Русі.

«Ікони святого Василія Великого — це не лише вагомий здобуток в загальнохристиянській історії іконописного малярства, багатий різноманітністю зображальних художніх форм і нюансів змісту, але також і доказ того, наскільки в Русі-Україні був поширеним культ і почитання цього Святого і вчителя східної Церкви. У наявних історичних джерелах маємо незаперечні докази того, що його аскетично-духовні писання були широко розповсюджені в Київській митрополії вже на перших етапах християнізації України-Руси… Повчальне слово Святого Василія закарбувалося в серцях тих, хто його читав та прагнув жити згідно з Євангельськими заповідями. Богословське мислення Святого стало невичерпним джерелом натхненних роздумів для багатьох поколінь християн», — написав у передмові до видання василіанин Преосвященний Діонізій Ляхович.

Історія ж Чину святого Василія Великого вчить, що тягарі випробувань, а то й критичні моменти для цієї спільноти долаються лише дотриманням вірності своєму покликанню та звірянням на світлий взірець свого великого покровителя.

Автор книги показав відображення постаті св. Василія Великого в українському мистецтві від початків християнства на наших землях по сьогоднішній день, зібравши пам’ятки архітектури, монументального малярства, іконопису, професійного і народного, виробів прикладного мистецтва, скульптури, графіки. Пам’ятки, зібрані у книзі, віддзеркалюють стильові течії в українському мистецтві та загальнокультурні тенденції кожної епохи. Зараз автор працює над іконографією образу св. Онуфрія в українському мистецтві.

Керівник Курії Києво-Галицької митрополії, єпископ-помічник Верховного архієпископа Української Греко-Католицької Церкви Владика Гліб Лончина, вітаючи вихід у світ презентованого видання, сказав, що для нашої Церкви і для нашої культури ця книга — дуже велика подія і з мистецького, з культурного і духовного поглядів. Ми можемо пишатися таким виданням. Дай Боже, щоб перекласти цю працю й іншими мовами, щоб і світ пізнав наше мистецтво».

О. Корнилій Яремак, ігумен монастиря св. Онуфрія у Львові, зазначив, що постать Василія Великого є однією з визначних постатей, яка промовляє до нас своїми вчинками, думками, та своїми зображеннями — іконами.

У відповідь на запитання про найближчі плани видавництва «Місіонер» його генеральний директор отець Климентій Стасів сказав, що видання цієї книжки є великим творчим поштовхом для всього видавництва. «Планів надзвичайно багато. Ми хочемо видавати літературу для кожного: дитячу, богословську, наукову. Зараз готуємо видання книги «Святий Онуфрій в українському мистецтві». Усі видання «Місіонера» можна оглянути і купити у книгарні видавництва у Львові біля монастиря Святого Онуфрія за адресою вулиця Богдана Хмельницького, 40.

Лідія Пуга

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.