Проща до Зарваниці стала новою сторінкою співпраці Церкви і пенітенціарної служби України. 20.06.2008

18 червня завершилася перша проща пенітенціарної служби України до Зарваниці. У ній взяли участь голова Департаменту Василь Кощинець та керівники центрального апарату Державного департаменту України з питань виконання покарань, начальники усіх обласних управлінь, начальники та заступники 182 пенітенціарних установ України та духовенство. Загальне число прочан сягнуло близько 350 осіб. Проща працівників пенітенціарної служби разом із в’язничними капеланами проводилася у намірі поглиблення розуміння свого покликання та науки Церкви щодо злочину, гріха, покути, прощення, переміни життя та плекання гідності людини.

Паломництво тривало два дні, але за вмістом подій значно перевищило суто часові рамки. Перед його початком, 17 червня, у Тернополі в залі палацу культури «Березіль» відбулося розширене засідання виїзної колегії Держдепартаменту за участю представників Місії тюремного служіння від Української Греко-Католицької Церкви, Української Православної Церкви (МП), Української Православної Церкви Київського Патріархату, Римо-Католицької Церкви в Україні, Християн Віри Євангельської, Української Християнської Євангельської Церкви та ін. Виступали голова Держдепартаменту Василь Кощинець та керівництво ДКВС, представники від Місії тюремного служіння. Підсумовуючи співпрацю Церкви і Кримінально-виконавчої служби України начальник управління соціально-виховної та психологічної роботи Олександр Свєтлак підкреслив, що невід’ємною рисою сучасної пенітенціарної системи є присутність священиків і волонтерів у кожній установі позбавлення волі, роль якої важко переоцінити.

Після засідання колегії духовним впровадженням до початку паломництва стала конференція «Проща як глибше пізнання пенітенціарної ідеї», яку відкрив Преосвященний Владика Михаїл (Колтун), Єпископ Сокальсоко-Жовквівський, керівник Відділу УГКЦ у справах душпастирства у силових структурах України. Виступили з доповідями представники Церков: митрофорний протоієрей Володимир Борис (УПЦ КП), помічниця архиєпископа Августина з тюремного служіння добродійка Оксани Костенко (УПЦ), голова правління Місії священик Григорій Драус (головний капелан РКЦ в Україні), добродій Віталій Яцюк (помічник єпископа ХВЄ). Священик УГКЦ о. д-р Дмитро Квич завершив конференцію, розповівши про роль паломництва в історії Христової Церкви та духовне значення й зміст прощі для кожного християнина.

Урочиста колона, що формувалася за порядком: хрест, ікона Пресвятої Богородиці, Державний прапор України, штандарт Держдепартаменту, хор, пенітенціарна служба, духовенство – вирушила від села Вишнивчік до Зарваниці.

Прочан зустрів біля парафіяльного храму Пресвятої Трійці Преосвященний Владика Василій (Семенюк), Єпископ Тернопільсько-Зборівський. Він у вітальному слові зокрема сказав: «Ваше покликання є особливим, бо здійснюється там, де гріх і свавілля зустрічається з необхідністю справедливої покути. Згідно вчення Церкви законна суспільна влада має право й обов’язок застосовувати покарання відповідно до тяжкості скоєних злочинів. Проте навіть тоді має бути збережена пошана до гідності особи. І це не є легким завданням, адже кара є проявом гніву. Злочин і покарання торкається так великої кількості доль людей, що це впливає на ціле людське суспільство. Саме тому в’язничне служіння є великою нагодою для сповнення заповідей Христа».

Після відвідування храму та молитов біля чудотворної ікони Зарваницької Божої Матері в амфітеатрі біля каплиці просто неба відбулася вистава за «Посланням св. ап. Павла до Филимона», яку показала делегація ХВЄ. Історія навернення й прощення зворушила усіх глядачів дійства. Відтак Владика Василій, а за ним усі старші представники від Церков проказали молитви за український народ.

У цей сам день відбулася Меса у храмі Пресвятої Трійці, яку відслужили для паломників священики Григорій Драус та Юрій Нагоний. У сутінки почалася Хресна хода до чудотворного джерела зі свічками від парафіяльного храму до чудотворного місця, на якому було відслужено молебень до Богородиці й Чин малого освячення води. Хресна дорога під проводом голови правління Місії о. Григорія Драуса за участю християн усіх Церков завершила перший день прощі.

Наступного дня, 18 червня, у Соборі Зарваницької Матері Божої відбулася спільна Утреня греко-католиків і православних, Божественна Літургія Української Православної Церкви Київського Патріархату. Відтак соборну Літургю об 11.00 очолили Владика Василій (Семенюк) та Архиєпископ Львівський РКЦ Мечислав Мокшицький.

У проповіді після Євангелії Владика Мечислав зокрема сказав: «Ваша тяжка, але, чудово розуміємо, що необхідна для функціонування суспільства робота в пенітенціарній системі вимагає особливої допомоги Святого Духа. Батьки, суспільство, держава повинні вживати дві руки: одна – справедливість, а друга – милосердя. І ви маєте мати світло, щоб керувати вашими закладами і там одночасно виконувати покарання та відбудовувати свідомість великої людської гідності в ваших підопічних».

Після Служби Божої Владика Василій зачитав звернення Блаженнішого Любомира до учасників прощі. Пролунала подяка на адресу голови Держдепартаменту Василя Кощинця за значне сприяння відродженню душпастирства у тюрмах. Особлива вдячність була висловлена начальнику управління у Тернопільській області генералові Павлу Лосику та підполковнику Русланові Вовку за організацію забезпечення прощі, а також священикам Володимиру Фірману та Андрієві Шалаю, що потурбувалися про якнайкращій прийом прочан. В урочистій атмосфері офіцерам і капеланам було вручено грамоти учасника першої прощі пенітенціарної служби України до Зарваниці із благословенням Блаженнішого Любомира. Відтак молитва «Боже великий, єдиний» і благословення старших представників від Церков завершили паломництво.

«Паломництво до Зарваниці мало виразно екуменічний характер з огляду на участь представників різних Церков (близько 50). Символічно, що рік його проведення співпав із 1020-річницею хрещення Руси-України. 2008 рік є ювілейним і для Державного департаменту України з питань виконання покарань. Минуло 10 років від дня його створення. Перша проща пенітенціарної служби України стала новою сторінкою співпраці Церкви і пенітенціарної служби України», – для Департаменту інформації прокоментував важливість проведення прощі диякон Костянтин Пантелей, референт УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України.

Департамент інформації УГКЦ

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.