Кардинали Мар’ян Яворський і Любомир Гузар дали прес-конференцію в Римі 25 травня, наступного дня після закінчення консисторії

Кардинали Мар’ян Яворський і Любомир Гузар дали прес-конференцію в Римі 25 травня, наступного дня після закінчення консисторії

Приїзд Папи на Україну є шансом для зближення між католиками і православними, сказали кардинали зі Львова: Мар’ян Яворський, архієпископ Львівський для римо-католиків, і Любомир Гузар, Верховний архієпископ для українців, під час брифінгу у прес-центрі Святого Престолу 24 травня, повідомило ватиканське агентство Zenit.

Кардинал Гузар підкреслив на історичному моменті УГКЦ, нагадавши про добровільне возз’єднання українських єпископів з Римом. Народжена в 988, українська Церква ніколи не заявляла про своє відокремлення від Риму після розколу 1054 року, залишаючись поза тим у сфері впливу Константинополя. Отож, не йдеться про «уніатство» як про насильнеоб’єднання з Римом, тому не йдеться і про римський прозелітизм. «Ми — християни візантійської традиції, — сказав він, — але у сопричасті зі Святим Престолом, отож ми візантійські католики. Покликання нашої Церкви — бути посередником між латинським Заходом і візантійським Сходом. Будучи «конем» двох культур, ми хотіли б допомогти одним і другим порозумітися, оскільки основна складність, з якою ми зустрічаємось, полягає в екуменічній сфері. Перш за все — невідомість, яка породжує страх. Коли ми краще запізнаємось, буде менше страху і більше надії на те можливість взаємного пізнання».

У свою чергу кардинал Яворський сказав, що візит Папи може стати нагодою для зближення з православними, в той самий час це буде зміцнення і підтримка для католиків. Він підкреслив, що це буде гарна нагода для євангелізації країни. Щодо спрощеного погляду, згідно з яким, католики латинського обряду на Україні — це виключно поляки, а греко-католики — виключно українці, кардинал Яворський підкреслив, що, з однієї сторони, до латинських католицьких спільнот входять також інші національні меншини (словаки, угорці, росіяни), а з іншої, — історичні рухи населення (в Радянському Союзі часто насильні) призводили до складних явищ, таких як численні змішані шлюби, а отже, змішання культур та обрядів.


За словами кардиналів Любомира Гузара і Мар’яна Яворського, перебування Папи у Львові може сприяти налагодженню відносин з православними. Але ситуація залишається складною через поділ православних. Під час прес-конференції у Римі 25 травня, два українські кардинали зупинилися на ситуації в Україні за місяць перед візитом Святішого Отця, пише швейцарська агенція APIC.

«Протягом двох місяців національне телебачення пропонує репортажі, досьє та інтерв’ю, щоб представити українцям (з яких від 30 до 40% вважають себе атеїстами) — що таке Католицька Церква і хто є Папа Римський», — зауважив кардинал Яворський За його словами, «ця подорож буде нагодою для навернення чи відкриття багатьма духовної сфери».

Стосовно відносин з православними, кардинал Любомир Гузар заявив, що ситуація «є значно складнішою, аніж у Греції, де є лише одна православна Церква. Тут ми маємо три основні православні юрисдикції і резони, які регулюють наші з ними відносини, часто є більш земного, аніж духовного порядку». «Однак, — уточнив він, — ми сподіваємось, що керівники трьох гілок українського прибудуть на передбачену на 24 червня зустріч з Іваном Павло II у рамках Всеукраїнської ради Церков і організацій».

Щодо так званої «змішаної комісії», яка складається з членів УГКЦ і РПЦ, і була засновна 1998 р., кардинал Гузар висловив жаль, що «жодної зустрічі не було передбачено, незважаючи на те, що ми ось вже два роки просимо про це у православних». Кардинал сподівається, що одним з наслідків візиту Святішого Отця буде початок роботи цієї комісії.

На запитання про ситуацію з греко-католиками на Україні, кардинал Гузар пояснив, що складнощі часто походять від незнання: «Православні вважають нас троянським конем Рима. Але ми хотіли б сказати, що ми не є мостом між Заходом і Сходом. Міст — це пасив, про це не йдеться… Ми бажаємо допомогти католикам і православним порозумітися, зрештою, ми найкраще розміщені для цього».

Лідер УГКЦ зазначив, що число беатифікацій буде порівняно невеликим — лише тридцять осіб — в той час як Церква на Україні дала надзвичайно велике число мучеників, пояснюючи це тим, що «українці все ще бояться активно свідчити». «Дух загрози все ще присутній, навіть через 10 років після закінчення періоду переслідувань», — пояснив кардинал, висловлюючи сподівання, що майбутні беатифікації зроблять свою справу і свідчення про численних українських колись таки вийдуть на світло.


Кардинали Гузар і Яворський дали спеціальну прес-конференцію 25 травня щодо майбутнього візиту Папи на Україну. Два прелати, які були в Римі під час надзвичайної консисторії, використали можливість, щоб дати репортерам уявлення про тло, на якому розгортається ситуація у їхній країні, повідомляє Всесвітнє агентство католицьких новин CWN.

Кардинал Любомир Гузар повідомив для преси, що УГКЦ, яка історично сягає 988 року, перебувала у підпіллі практично 43 роки протягом радянської епохи. Її відродження після падіння комунізму було надзвичайно бурхливим і зараз вона налічує 5,5 млн вірних.

Латинська архієпархія у Львові була заснована в 1375 році, розповів кардинал Яворський. Вона теж зазнала переслідувань під час комунізму і багато вірних емігрували до Польщі чи в інші країни, і сьогодні в архієпархії налічується 300 тисяч латинських католиків.

На запитання про відносини з православними, кардинал Гузар зазначив, що ситуація ускладнюється суперечками всередині православ’я і висловив надію, що папський візит допоможе визначенню «відносин з православними». Український прелат зазначив, що, хоча деякі православні єпископи (головним чином пов’язані з Москвою) є ворожими щодо візиту Святішого Отця, широкий загал вірних прихильно ставиться до цього візиту.

З французької та англійської мов

переклала Зоряна Курдин

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.