Шоста надзвичайна консисторія — зібрання кардиналів — пройшла 21-24 травня у Ватикані

Шоста надзвичайна консисторія — зібрання кардиналів — пройшла 21-24 травня у Ватикані

Головна тема консисторії – проблеми євангелізації у 21 столітті, а основою для дискусії став лист Івана Павла II «Nuovo Millennio Inuеnte» («Вступаючи у нове тисячоліття»). Цьогорічна надзвичайна консисторія – шоста за період понтифікату Івана Павла II – стала найбільш представницькою в історії Римської Церкви – в ній взяли участь 155 кардиналів (були запрошені всі 183 члени священної колегії, але 28 кардиналів не змогли приїхати до Ватикану через похилий вік і слабке здоров’я).

Протягом чотирьох днів кардинали обмірковували завдання, які стоять перед Церквою у третьому тисячоллітті — зокрема, про місійну діяльність, роль папства, питання християнської єдності, а також ряд питань морального богослов’я.

Окрім цього, відзначають оглядачі, консисторія стала для членів Священної колегії, чимало з яких були піднесені у кардинальський сан лише в лютому цього року, можливість краще познайомитись один з одним.

Керували ходом консисторії, засідання якої проходили у залі синодів, троє модераторів — кардинали Бернарден Гантен, декан Священної колегії, Йозеф Рацінгер, префект Конгрегації віровчення, і Анджело Содано, держсекретар Святого Престолу. Трьома основними доповідачами також були троє членів Священної Колегії — Жан-Марі Люстіже, архієпископ Паризький, Крещенціо Сепе, префект Конгрегації євангелізації народів, і Роже Ешегаре, який очолив комітет з проведення заходів 2000 року.

У перший день роботи консисторії — після привітального слова кардинала Гантена — до кардиналів звернувся Іван Павло II, який особливий акцент зробив на «вселенськості та місійному дусі Церкви», які повинні отримати конкретне вираження у «нових апостольських завданнях».

Понтифік також підкреслив, що кожен християнин і кожна церковна громада зобов’язані приділяти першочергову увагу зростанню «особистої святості». Затим з доповіддю щодо результатів Ювілейного 2000 року виступили кардинали Ешегаре і Сепе. За словами кардинала Ешегаре, який очолює ватиканський ювілейний комітет, минулий Святий рік приніс значні плоди у сфері екуменізму і діалогу з іншими релігіями. Водночас французький прелат висловив жаль у зв’язку з тим, що під час візиту Папи у Святу Землю в березні минулого року там не відбулася «всехристиянська зустріч», і у зв’язку з відсутністю «відгуків» на міжрелігійний форум, що проходив у Римі в жотні 1999 р.

Кардинал Сепе, який до останнього часу був секретарем ювілейного комітету, також присвятив свою доповідь підсумкам Святого 2000 року, відзначивши, зокрема, що він сприяв «повторному відкриттю таїнства сповіді», активізації участі у церковному житті католиків Східної Європи і зміцнення віри численних католиків через посередництво ювілейних паломництв.

Після невеликої перерви почалися короткі (по 6-9 хвилин) виступи інших кардиналів, присвячені найбільш насущним проблемам церковної місії на сучасному етапі. Архієпископ Балтіморський кардинал Вільям Кілер (США) закликав приділяти більше уваги співпраці з ЗМІ, маронітський Патріарх Насраллах Бутрос Сфейр (Ліван) присвятив свій виступ становищу християнської спільноти в його країні, бразильський кардинал Еуженіу Араужу ді Саліс зробив акцент на «єдності з Папою», португальський прелат Жозе Сарайва Мартінс, префект Конгрегації канонізації святих, розвинув тему про прагнення до особистої святості, що прозвучав раніше в той самий день з уст Папи, архієпископ Толедський Франсіско Альварес Мартінес (Іспанія) торкнувся головних для Церкви проблем соціальної справедливості, якими, за його словами, є гідність шлюбу і непорушність сім’ї.

У другій половині дня 21 травня з головною доповіддю «Пастирські перспективи Церкви у новому тисячолітті» виступив паризький кардинал Жан-Марі Люстіже. 74-річний прелат підкреслив, що дана консисторія — це не «клубна зустріч друзів» і закликав членів Священної Колегії розглядати питання, що стоять на порядку денному, «не з людської точки зору, а очима віри».

Прелат також торкнувся тих методів, за допомогою яких Церква повинна буде здійснювати оновлення, запропоноване Іваном Павлом II. Йдеться не про те, щоб вигадати нову програму, — заявив архієпископ Паризький. — Програма вже існує. Звичайно, ми не можемо задовільнитися наївними переконанням, що може бути якась магічна формула відповіді на великі виклики нашої епохи. Нас врятує не формула, а особистість — Христос».

За 22 з половиною роки свого понтифікату Іван Павло II раніше скликав 5 надзвичайних консисторій. Перша, що проходила 5-9 листопада 1979 року за участю 120 кардиналів, була присвячена реформі Римської курії, відносинам між Церквою і культурою і фінансам Святого Престолу, друга (23-26 листопада 1982 р., 97 кардиналів) — підвищенню ефективності роботи Римської курії, ревізії кодексу канонічного права і знов-таки фінансам Ватикану, третя (21-23 листопада 1985 р., 122 кардинали) — реформі Римської курії, її результати лягли в основу конституції «Рastor Bonus», опублікованої в 1988 р., четверта (4-6 квітня 1991 р., 120 кардиналів) — посяганням на право на життя і загрозі сект, п’ята (13-14 червня 1994 р., 114 кардиналів) — підготовці до Ювілейного 2000 року.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.