На Львівщині наукову конференцію присвятили Патріярхові Йосифові Сліпому

У день Трьох Святителів, 12 лютого 2015 року, в Історико-етнографічному музеї «Бойківщина» в Самборі на Львівщині відбулася наукова конференція, присвячена Патріярхові Йосифові Сліпому, та презентація альбому-каталогу «Оновлення традицій». У каталозі представлені ікони авторства викладачів та студентів кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв, що починаючи з 2012 року були експоновані в музеї «Бойківщина» у циклі виставок. Співорганізатором заходу було Представництво Товариства «Свята Софія» США.

День розпочався Службою Божою у церкві Різдва Івана Хрестителя, а потім настоятель церкви о. Любомир Григель молитвою відкрив наукову конференцію в музеї. Священик говорив про роль ікони у храмі і в кожній домівці християнина, розповідав про іконоборство, яке сьогодні проявляється в тому, що люди непотрібно хочуть «прикрасити» ікони. Отець наголосив, що сучасні іконописці повинні працювати для відродження галицької традиції іконопису.

З вітальним словом виступив Андрій Дида, Голова Представництва ТСС США. Він підкреслив символічність назви презентованого видання, котра полягає в тому, що молоді іконописці по-новому передають канонічні ікони, зберігаючи всі традиції рідного стилю і вимоги канонів. Високо оцінив копітку працю директорки музею «Бойківщина» Роксоляни Данчин, котра разом із колективом співробітників відбудувала знищений дощенту комуністичною владою музей з нуля. Наголосив, що символічність назви альбому-каталогу ще й у тому, що йому патронує Патріярх Йосиф Сліпий, великий ісповідник віри, вчений-богослов, очільник нашої Церкви у найважчий період її історії. А. Дида коротко сказав про великі звершення Патріярха як до ув’язнення, так і після звільнення зі сталінських лагерів. Зокрема, про заснування Українського католицького університету, бібліотеки та музею при ньому, створення Товариства «Свята Софія» та його діяльність. Голова Представництва нагадав, що минулого року ми вшановували 30 літ відходу у вічність Патріярха Сліпого та 25 років виходу нашої Церкви з підпілля, за два місяці виповнюється 70 років з дня першого арешту очільника нашої церкви, а за кілька днів, 17 лютого, у його родинному селі Заздрість що на Тернопільщині ми відзначатимемо 123-ю річницю з дня народження цієї великої Людини. А. Дида передав теплі вітання організаторам та учасникам наукової конференції від академіка Леоніда Рудницького, Голови ТСС США, і побажав успішних нарад і нових цікавих проєктів.

На конференції виступив проф. Роман Яців, Проректор ЛНАМ, котрий розповів про діяльність Академії у сфері сакрального мистецтва, плекання богословських знань у вищій школі в Україні.

Завідувач кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ проф. Роман Василик (оформляв каплицю в Комплексі у Заздрості) поділився радістю з приводу двадцятилітньої плідної співпраці кафедри з музеєм «Бойківщина» в Самборі, що сприяє не тільки відновленню традицій, але й їхньому очищенню. Розказав про широке поле діяльности кафедри як в Україні, так і на міжнародній арені, зокрема, про те, що їхня випускниця відкрила в Куритибі (Австралія) іконописну школу.

Особливим гостем сьогоднішньої наукової конференції і презентації був проф. Володимир Овсійчук, Заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, член-кореспондент Національної академії мистецтв. Він звернувся до присутніх на заході студентів з батьківським побажанням використати час навчання в Академії якомога повніше, закликав їздити по Європі, знайомитися з найкращими взірцями західного мистецтва, але водночас напуватися багатством спадщини рідного краю. «Нам зараз не вистачає повернення національної доброти з минулого. Не скупуйте залишати по собі красу. Чим більше ви її залишите, тим багатшим буде український світ», – сказав професор.

Директор музею «Бойківщина» Роксоляна Данчин підкреслила важливість таких заходів як сьогоднішній  і висловила сподівання на продовження і розширення доброї співпраці з Академією мистецтв. Її ідею підтримала проф. Зеновія Шульга, викладач кафедри ткацтва ЛНАМ. Вона коротко розповіла про новаторські розробки їхньої кафедри, зокрема, євхаристійні тканини, плащаниці, покрівці, воздухи, фелони, одяг до першого причастя. Викладач кафедри сакрального мистецтва Кость Маркович виголосив доповідь про Богородичні ікони та ікони Різдвяного циклу.

Учасники урочистостей могли оглянути широку виставку марок з підпільної пошти України та сучасних, пропам’ятних стрічок із заходів, присвячених Патріярхові, книжок, газет і журналів із публікаціями про нього. Привітати присутніх колядою і вертепом приїхали студенти перших курсів Академії мистецтв.

Прес-служба Товариства «Свята Софія»

Опубліковано у Культурне життя | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.