Міжнародна наукова конференція «Роль міста Любачева та Любачівської землі в історії та культурі України»

У приміщенні Львівської обласної  універсальної наукової бібліотеки (проспект Т. Г. Шевченка, будинок 13), кафедра Українознавства Університету «Львівський  Ставропігіон» спільно з Товариством «Любачівщина» та Львівською універсальною обласною науковою бібліотекою, під головуванням організатора, завідувача Кафедрою українознавства Університету «Львівський Ставропігіон» доктора історичних наук, професора, академіка Академії Наук Вищої Школи України Віктора Ідзьо, 29 листопада 2014 року провели  Міжнародну  наукову конференцію «Роль міста Любачева та Любачівської землі в історії та культурі України. 800-літтю з часу першої письмової згадки про місто Любачів присвячується (1214-2014рр.)».

У конференції взяли участь вчені з України: Львів, Київ, Польщі: Перемишль, Вроцлав, Любачів, Ярослав, Щецін, заслужена капела бандуристів «Червона Калина», яка привітала учасників та гостей конференції піснями.

Учасників та гостей привітав ректор Університету «Львівський Ставропігіон» доктор філософії, професор Ярослав  Кміт, який відзначив нагородою  «Орденом Короля Данила» за монографію «Українська держава в ІХ-XIV століттях», що присвячена 800 – літтю заснування міста Любачева, організатора наукової конференції,   академіка Віктора Ідзьо. Ярослав Кміт побажав президії – голові Товариства «Любачівщина» п. Богдану Парадовському, завідувачу Кафедри українознавства, доктору історичних наук, професору, академіку Віктору Ідзьо, о. УГКЦ Івану Тарапацькому  з міста Любачева, як і всім учасникам  Міжнародної наукової конференції,  успішної праці.

Благословив і привітав  наукову конференцію, а також виступив з науковою доповіддю «Коротка історія церкви в місті Любачеві» парох Української Греко-Католицької Церкви з міста Любачева, о. Іван Тарапацький.

На конференції з науковими доповідями виступили:

1.Артюх  Вадим. Археологічні старожитності  Любачівщини. (Львів. Україна).

2.Ідзьо Віктор. Історія та християнська культура міста Любачева. (Івано-Франківськ. Україна).

3.Козій Нестор. Вісник Товариства «Любачівщина» як джерело знань про Любачівську землю. (Львів. Україна).

4.Назаревич Андрій. Юліан Головінський – визначний представник Любачівщини в когорті діячів національного відродження України 20-30-х років ХХ ст. (Львів. Україна).

5.Парадовський Богдан. Товариство «Любачівщина» його культурна та громадська діяльність. (Львів. Україна).

6.Процюк Віталій. Українці Закерзоння. До 70-ти ліття депортації. (Львів. Україна).

7.Cварник Іван. Любачів у давніх документах ЦДІА України у Львові. (Львів. Україна).

8.Судин Юрій. Виселення українців з Любачівщини. (Львів. Україна).

9.о.Тарапацький Іван. Коротка історія церкви в місті Любачеві. (Любачів. Польща).

10.Хитрук Василь. Духовність Любачівського Краю. (Київ. Україна).

11.Хоронжук Катерина. Перемишська земля:  географічне положення, склад населення та українсько-польські відносини до закінчення I світової війни.(Вроцлав. Польща).

11.Чіх  Володимир. До 450-річчя Дев’ятира. (Львів. Україна).

12.Степан Колосівський. Любачівці в Щецінськім Краю (Щецін. Польща).

Наукову конференцію привітали голова Перемишльського відділу ОУП Марія Туцька, член правління Щецінського ОУП Степан  Колосівський, від української громади Вроцлава, а також від українських громадських діячів з Перемишля Михайла та Катерини Козаків – докторант з історії Вроцлавського університету Катерина Хоронжук, від української громади села Гребенне  громадський діяч – Богдан  Божик, від української громади села Верхрати громадський діяч Богдан Лопoшинський, від Товариства Любачівщина – Богдан  Парадовський, від Львівської міської ради Львова – Олег Фецяк, від Історико-Краєзнавчого Товариства «Літопис» – Роман Мелих.

На конференції обговорено ряд актуальних питань, зокрема про:

1.Роль міста Любачева та Любачівської землі в історії та культурі України в контексті дослідження кристалізації Надсяння.

2.Зародження та становлення християнства на території Любачівщини в ІІІ-ХІІІ століттях, Любачівщина, як складова Української держави в Х-ХІV століттях.

3.Роль Товариства Любачівщина в історії та релігійній культурі сучасного Любачівського Краю  та в  історії та культурі України та інші.

На конференції відбулась презентація Вісника Товариства «Любачівщина», який представив редактор Н. Козій, та монографії доктора історичних наук, професора, академіка В. Ідзьо: «Зародження та становлення християнства на території Подністров’я та Посяння в ІІІ-ХІІІ століттях». – Івано-Франківськ «Сімик», 2014р. – 268с.».

Для Радіо “Воскресіння” повідомив Василь Бойчук

 

Опубліковано у Культурне життя. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.