Історичні аспекти розвитку Львівської редакції Радіо «Воскресіння»у час відновлення Української держави у 2001 — 2009 роках.

З початком нового тисячоліття, а власне з 2001 року, Радіо «Воскресіння» продовжує свою роботу у Львові і самостійно готує радіопередачі, співпрацюючи з Національною Радіокомпанією України та кількома місцевими державними і приватними радіостанціями, керуючись принципами позаконфесійності й екуменізму [2, c. 6; 3, с. 32-34].

У цей час проходить розширення слухацької аудиторії Радіо «Воскресіння» і редакція, завдяки ректору Українського державного університету міста Москви, доктору історичних наук, професору, академіку Віктору Ідзю, автору  наукових праць: «Митрополит  Андрій Шептицький на шпальтах російської преси та часопису українців Росії   “Украинская Жизнь” в  1914-1917 роках  ХХ століття» та «Українські Греко-Католики в Росії» стає шанованою серед слухачів українських громад Росії [1, с. 2-50; c. 3-78].

Одночасно Радіо «Воскресіння» встановлює і розвиває відносини з українськими греко-католиками та українськими організаціями в Москві та Росії, зокрема з Українським Історичним Клубом (УІК), Українським державним університетом міста Москви (УУМ), сприяє українським греко-католикам в Росії, зокрема у виході наукових вісників УІК та УУМ, монографії «Українські Греко-Католики в Росії» [1, c. 3-78].

Завдяки міжнародній співпраці у Радіо «Воскресіння» збільшується і слухацька аудиторія, що підняло міру відповідальності колективу Радіо «Воскресіння» щодо задоволення духовних потреб українських громадян та української діаспори, зокрема в Росії. З’явилася необхідність розвитку рубрик екуменічних діалогів, безпосереднього надання слова на Радіо «Воскресіння» представникам української діаспори, зокрема українським греко-католикам в Росії [1, c. 3, с. 4-78; 2, c. 6; 3, c. 32-33].

Для журналістів редакції Радіо «Воскресіння» у 2001-2009 роках важливими є як зміст, так і форма подачі матеріалів. У передачах продовжують бути присутні усі види жанрів журналістської творчості: інформаційні та полемічні замітки, коментарі, огляди листів, огляди преси, репортажі, інтерв’ю, звіти з конференцій, статті, бесіди тощо [3, c. 32-34].

Активно продовжує працювати кореспондентський пункт у м. Києві з власним кореспондентом Володимиром Качуром. У 2001 році на редакцію чекає відповідальний період юридичної та кадрової реорганізації. Програми, як і раніше виходять ефір щоденно [2, c. 6; 3, c. 32-34].

Однак скоро, під час зміни у керівництві Національною Радіокомпанією України у 2001 році, Церква втрачає на деякий час ефір на УР-1. Програми продовжують транслюватися, окрім вже згаданої мережі Радіо «Довіра», ще й Львівським обласним радіо та кількома місцевими радіостанціями (Сумським обласним радіо, Радіо «Дзвони» в Івано-Франківську, Радіо «Карітас-Едегем» в Червонограді) [3, c. 32-34].

Та вже за кілька місяців Радіо «Воскресіння» знову звучить в ефірі Першого каналу національного радіо. Щоденна аудиторія коливається в межах від двох до чотирьох мільйонів слухачів (за даними Національної Радіокомпанії України).

З 1-го серпня 2002 року постійно функціонує інтернет-версія програм Радіо «Воскресіння», доступних на веб-сайті Радіо «Воскресіння» (www.rr.lviv.ua). Щодня на веб-сторінці Радіо «Воскресіння» оновлюються звукові файли з радіопрограмами у цифрових версіях mp3 та ogg. Окрім цього розміщується повна програма радіопередач, яка зберігається в архіві на веб-сторінці протягом року. Робота скеровується в напрямку налагодження цілодобового «он-лайн» мовлення у форматі інтернет-радіо.

Окрім безпосередньо програм Радіо «Воскресіння», що транслюються у всеукраїнському ефірі, на веб-сторінці можна прослухати ще й нові аудіо рубрики. Зокрема, з листопада 2003 р. діє новий розділ — «Події. Факти. Коментарі», в якому розміщуються найсвіжіші інтерв’ю, репортажі та інші аудіоматеріали. З грудня 2003 р. запрацювала нова рубрика «Музичні прем’єри», у якій розміщуються текстові матеріали, аудіопрезентації та цифрові аудіоверсії новинок духовної музики.

На веб-сторінці також сформовано архів АРІ у форматі PDF, тобто, читач має можливість переглянути бюлетень Агенції Релігійної Інформації у готовому, змакетованому, вигляді з кольоровими ілюстраціями. (Друкована версія АРІ була однофарбовою, тобто чорно-білою) [3, c. 32-34].

Також в на інтернет-сторінці розміщуються новини про життя релігійних спільнот, прес-релізи, статті та фотоілюстрації до них.

У новій рубриці «Фоторепортаж» можна переглянути серії тематичних фотоілюстрацій про перебіг важливих подій у житті Церкви та суспільства. Цей розділ дає можливість подати фотоінформацію оперативно, відразу після події.

З червня 2004 року на веб-сторінці створено нову рубрику — «Радіо в гостях…» у якій розміщуються детальні фоторозповіді про тематичні відрядження журналістів Радіо «Воскресіння».

Також на веб-сторінці функціонує рубрика «Мистецька фотогалерея». У ній можна переглянути репродукції робіт митців, що працюють у галузі сакрального образотворчого та прикладного мистецтва.

Інтернет-сторінка Радіо «Воскресіння» розвивається і стає доступнішою та оперативнішою — хоча це не є основнім завданням редакції.

Сьогодні Радіо «Воскресіння» — християнський радіоголос серед багатьох, та зберігає першість щодо тематики радіоматеріалів, які дуже розмаїті. Програми розраховані на слухачів різних вікових та соціальних категорій, віросповідань та суспільних груп. Це — репортажі та інтерв’ю про непересічні події в Українських Церквах, радіопроповіді священиків та виступи єпископів різних конфесій, розповіді про візантійський та латинський церковні обряди, радіоверсії сучасних богословських праць, знайомство з літургійним роком, розповіді про мистецтво іконопису, сакральну архітектуру, церковний спів та музику. У редакційному доробку Радіо «Воскресіння» — художнє читання популярної та класичної християнської літератури, повчань повістей та дитячих казок вітчизняних і зарубіжних християнських авторів зі світовими іменами [2, c. 6; 3, с. 32-34].

Редакція Радіо «Воскресіння» дала звукове життя високохудожнім літературним творам, серед яких — книга «Син Людський» російського православного священика Олександра Меня, роман польського письменника Івана Добрачинського «Листи Никодима», розважання теолога і науковця, світлої пам’яті Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського «Вірую в єдиного Бога», книга-інтерв’ю журналіста Вітторіо Мессорі з Іваном Павлом II «Переступити поріг надії» та інші [3, c. 32-34].

Журналісти та автори Радіо «Воскресіння» у своїх програмах проводять різноманітні розвідки та дослідження, як, наприклад, історична розвідка під назвою «Палестина часів Ісуса Христа», свідчення віри репресованих священиків Української Греко-Католицької Церкви, матеріали про життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького, статті про релігійні мотиви у творчості українських письменників та поетів та ін. [3, c. 32-34].

Літературні передачі теж знаходять багато відгуків від слухачів. У програми цілком органічно вплітаються вірші Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Євгена Маланюка, Тодося Осьмачки, наших поетів-сучасників. Художні твори українських і зарубіжних письменників, співзвучні заповідям християнської моралі, несуть в собі ідею пошуку і утвердження в Істині, розкривають духовний світ людини, нехай сповнений суперечностей, але на її шляху до Храму [3, c. 32-34].

Журналісти Радіо «Воскресіння» у 2001–2009 роках беруть активну участь у житті українських мас-медіа, про що свідчать: численні відзнаки за участь у різних конкурсах та заходах:

1. Диплом третього всеукраїнського конкурсу програм «Україна єдина» у номінації «Цікава людина» (радіопередача «У спалахах мистецької любові». Вересень 2001 р., Одеса).

2. Диплом четвертого всеукраїнського конкурсу програм «Україна єдина» у номінації «Світ дитинства» (радіопрограма «Ангелику Божий, хоронителю мій». Вересень 2002 р., Одеса) і т. д. [3, c. 32-34].

Коментарі закриті.