Суїцид. Його ознаки і способи запобігання. Олександр Данів (текст матеріалу читає диктор Орест Гарда)

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 1
Loading...

Сьогодні гостем нашої програми є доктор психології з Державного університету штату Міссісіпі Сполучених Штатыв Америки, викладач «Школи психологічного консультування» УКУ Олександр Данів. За плечима доктора Даніва 35 років досвіду консультування і роботи в психіатричних клініках та у приватній практиці, викладання в університетах США. Саме для того, щоб поділитися з українцями своїм величезним досвідом пан Олександр і приїхав до Львова. Розмову веде журналіст Лідія Пуга.

Олександр Данів

Олександр Данів

( розмір 5.67 MB )

Когнітивно-поведінкова терапія володіє ефективними стратегіями швидкої психологічної допомоги. На жаль, в Україні напрямок когнітивно-поведінкової терапії мало розповсюджений.

Пропонуємо вашій увазі матеріал на тему «Суїцид», який для радіо Воскресіння підготував доктор Олександр Данів. У звуковому файлі текст читає заслужений артист України Орест Ґарда.

СУЇЦИД

Згідно з інтернаціональною суїцидною статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, від самогубства, або інакше суїциду, помирає більше людей ніж від убивств на побутовому ґрунті.

Наведемо деякі статистичні дані:

По-перше: Кожного року в результаті самогубства в світі помирає понад 1 млн. людей, тобто 16 осіб на кожних 100 тисяч населення.

По-друге, кожних 40 секунд на планеті від суїциду вмирає1 людина.

Суїцидна пропорція різна в кожній країні. Наприклад Литва, з щорічною кількістю 40 самогубств на 100 тисяч населення, має найвищу пропорцію в світі. Білорусія — друга — з кількістю 35 суїцидів на 100 тисяч населення, і Росія — третя, з кількістю 34 самогубства на 100 тисяч населення.
Україна у цьому списку є одинадцятою. Тут відбувається 23 суїциди на 100 тисяч населення.
Видається, що в країнах з вищим відсотком суїциду, є більше життєвих стресів, екологічних проблем, невпевненості і соціальної дезорганізації.

Крім того, католики і євреї вчиняють самогубства рідше, по-перше тому, що їхня віра засуджує самовбивство і, по-друге, саме в своїй вірі вони знаходять підтримку і розраду.

Психологічним фактором, який найчастіше асоціюється з серйозними суїцидними намірами, згідно з Аароном Беком — когнітивно-поведінковим психіатром з Університету Пенсільванії (США), є сильне особисте почуття безнадії. Дослідження передсмертних записок, залишених самогубцями, вказує, що багато хто з них відчував безвихідь через нерозв’язані проблеми і бачив у суїциді єдиний вихід з становища, що склалося.

Майже 95 відсотків людей, які намагалися зробити або зробили суїцид, страждали від психічного розладу. Алкоголь у поєднанні з депресією, збільшує кількість смертей.

Загалом, через сором і таємницю, що асоціюється з суїцидом, люди мало знають про причини самогубства і погано розуміють цю трагедію.

Перевірте свої власні думки за наступними міркуваннями і вирішіть чи вони правдиві, чи помилкові. Якщо ваші міркування будуть помилковими – не засмучуйтесь. Але саме так ви побачите типові помилки, які допускають люди в розумінні самогубців і самогубства.

Отже

1. Люди, які говорять про суїцид, швидше за все не здійснять самогубства.
(Це неправда. Приблизно 90% людей, що вчинили самогубство, говорять про свої наміри, стверджують, що для них життя втратило сенс)
2. Немає певних ознак того, що людина планує суїцид.
(Це неправда. Ознаки є і типові: самовбивці віддають особисті цінні речі, дарують їх, віддаляються від сім’ї і товаришів.)
3. Самогубці завжди мають твердий намір вмерти.
(Це неправда. Лише від 3 до 5 відсотків з них дійсно мають намір залишити цей світ. Більшість самогубців просто не знають як жити далі.).
4. Діти батьків, які колись мали спробу суїциду, мають більший ризик здійснити самогубство.
(Це правда. Через залишковий стрес і погане вміння давати собі раду, невдалі моделі поведінки батьків, такі особи дійсно більш схильні до самогубства ніж діти з сімей, де спроб суїциду не було).
5. Особи, схильні до самогубства, залишаються такими назавжди.
(Це неправда. Звичайно, вони залишаються суїцидними на певний період часу, поки не мине депресія чи знайдуть розв’язок життєві проблеми, які гнітили особу).
6. Чоловіки мають більшу, ніж жінки, можливість, вбити себе.
(Це правда. Жінки частіше роблять спроби самогубства, але чоловіки застосовують сильніші методи, наприклад, такі як вогнепальна зброя а не снодійне, як, вірогідно, зробила б жінка. Погодьтесь, шансів вижити у такому випадку відчутно менше)
7. Коли схильна до самогубства людина має глибоку депресією і виходить зі стану депресії, — чи правда, що небезпека суїциду минає?
(Це неправда. Особи, що виходять з депресії, більш схильні вчинити самогубство, тому що вони мають тепер енергію на цей вчинок).
8. Лише люди, що мають депресію, чинять самогубство.
(Це неправда. Інші психологічні розлади, слабке фізичне здоров’я, зловживання, особливо алкоголем, самотність, безробіття, і навіть природні катаклізми, можуть підштовхнути багатьох переступити межу).
9. Люди рідко думають про суїцид.
(Це неправда. Дослідження показують, що від 40 до 80 відсотків людей мали такі думки принаймні один раз в житті).
10. Якщо запитати суїцидну людину про самогубство, — це підштовхне її до такого кроку. За інших умов цього б ніколи не сталося.
(Це неправда. Запитання дають дозвіл говорити про суїцид, а якщо не питати, то це може призвести до подальшої ізоляції особи — а відтак — депресії).
Щоб запобігти суїциду, якщо ви вважаєте, що поруч з вами людина, схильна здійснити такий вчинок, необхідно ні за яких обставин не залишати цю особу насамоті, заохочувати його чи її до розмови. Демонструйте людині, що ви про неї дбаєте, відкрито питайте чи та особа почувається в безвиході і схильна до самогубства. Якщо ви вірите, що людина обмірковує суїцид — дійте і допоможіть цій особі отримати пораду фахівця, зокрема, когнітивно-поведінкового терапевта.

Опубліковано у Практична психологія | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.