Розмова В.Качура з редактором часопису “Католицький вісник” священиком Маріушом Возняком та заступником головного редактора Олексієм Браславцем з нагоди 15-ліття з часу виходу першого номера часопису.

( розмір 2.73 MB )

Кор.

Цьогоріч святкує своє 15-ліття “Католицький вісник”, який видають у Києві монахи-домініканці Римо-Католицької Церкви. До недавнього часу цей часопис носив назву Парафіяльна газета. З цієї нагоди ведемо раозмову із головним редактором часопису священиком Маріушом Возняком та заступником головного редактора Олексієм Браславцем. Оскільки пан Олексій стояв біля витоків цього видання то ж він і розпочне розмову.

Олексій Браславець

Першого листопада 1993 р. при парафії Святого Олександра вийшов перший номер, як тоді називалася «Газетка парафіяльна». В цій назві сконцентрувалася ідея цього видання — зробити інформаційний засіб конкретної парафії Святого Олександра. Перший номер містив, як це не дивно, абсолютно елементарні речі — розклад Бгослужінь у парафії, невеличкі молитви, оголошення парафіяльні і, в принципі, це було все, на що розраховували спочатку. Але згодом з’ясувалося, що католики латинського обряду не мають жодного засобу масової комунікації. Отці домініканці, одна з харизм яких є проповідування Слова Божого, в тому числі в друкованих виданнях, ухвалили рішення, що на базі оцього невеличкого бюлетеня парафіяльного зробити регулярне періодичне видання Римо-Католицької Церкви. І, власне, починаючи з невеличкого парафіяльного листочка згодом до загальноукраїнського рівня і по сьогоднішній день 15 років оця ідея тримається.

Кор.

Продовжує розмову редактор часопису монах-домініканець Маріуш Возняк.

Маріуш Возняк

Наша роль заключалась і заключаєтся в том, чтоб кроме финансовой помощи тоже выработать формулу газеы. С одной стороны информация, а с другой стороны; воспитание прихожан не только этого прихода, но и прихожан Римо-католической Церки в Украине.

А зараз зосередимо увагу на тематичній палітрі. Цікаво, яким чином вона змінювалась? Які акценти ставились у перші роки виходу у світ часопису, і як тематика модифікує протягом останніх років?

Олексій Браславець

Якщо подивитися увесь цей перід я бачу два періоди — спочатку період становлення структур католицької Церкви, коли ми в основному концентрувалися на нагальних подіях. Відкрилась нова парафія, повернули такий-то храм і т. д., тобто оте, що було пов’язане з таким повсякденним, може не сенсанційним, але дуже важливим для фундаментів, для підвалин Церкви процесами. Але за 15 років це вже все усталилося і на сьогодні ми стоїмо перед проблемою інформаційною — починається інший етап розвитку Церкви і для мирянина, і для духовенства з’ясовується що ми вже вийшли з рівня парафій і повинні виходити на більш широкий світ усієї Церкви Католицької, Церкви вселенської. І ця проблема стоїть перед усіма віруючими в Україні, що Україна інтегрується у відкритий і не завжди дружній світ. Ця сама ідея стає основною ідеєю нашої газети, ми маємо показати нашим читачам який є той світ, що світ не обмежується рівнем лише твоєї парафії, проблемами, що є у твоєму селі чи парафії. Проблеми чатують звідусіль. Фінансова криза нас уже накрила, не зважаючи на те, що Україна не дуже себе відчуває ще частиною світу. А далі є проблеми кризи гуманітарної, філософські, світоглядні, релігійні і, нам здається, що саме на цьому буде полягати мета нашої задачі — показати цей світ в якому живемо.

Кор.

Священик Маріуш Возняк акцентує, що це надзвичайно складна проблема, яку повинні розв’язувати творчі працівники, адже вони покликані задовільнити духовно-інтелектульні потреби різного рівня читача.

Маріуш Возняк

Наши прихожане живут в разных точках Украины. С одной стороны имеем самый больгой город Киев, где очень много образованных людей, которым нужно дать информацию немножко на другом уровне. Я два года работал в Фастове, в малых пригородах, могу сказать что там такие глобальные проблемы людей может и не волнуют, им может лучше узнать про молтву про святых. Понятно, что такая информация очень важна, и надо чтоб она была. Но с другой стороны хочу сказать что несколько номеров назад мы поменяли название на «Католицький вісник». Это значит что была такая асоциация, что парафияльна газета это газета какойто парафии, значит проблемы, о которых мы говорим касаются только жизни в приходе. На самом деле мы хотим шире посмотреть на жизнь в Церкви и дать ответ себе и вообще людям, которые возьмут в руки газету что это значит для меня быть верующим человеком.

Кор.

Запитуємо Олексія Браславця, як структурно, тематично будується часопис?

Олексій Браславець

Ми намагаємося побудувати кожен номер газети таким чином, щоб тут зважено була представлена інформація і цікава, умовно кажучи бабусі на парафії і людині, яка, наприклад, не визначилася своїм віросповіданням і перебуває в пошуку. Тому у нашому часописі представлена і міжнародна аналітика, і питання культури, і питання соціальні, питання літургійні або катехизаційні. Протягом цього року йшов цикл «Путівник по святій мессі» де священик розповідав як побудована месса, з чого вона складається, які частини, чому такі жести. Тобто ми намагаємося зробити кожен номер цікавим для кожного. Інша справа, що це єдине видання загальноукраїське інколи може здаватися, що ми намагаємося поєднати непоєднуване, але такі реалії. Наразі ми були би втішені, якби з’явилося якесь видання, яке сконцентрувалося би тільки на катехизаціному напрямку тоді це дозволило б нам більше взяти просвітницько-культурний, богословський напрямок і т. д. Нажаль єдине загальноукраїнське видання, яке повинно перекрити потреби усіх груп наших читачів і інтелектуалів і звичайних парафіян, і початківців в віруючих з великим стажем.

Продовжує думку редактор часопису монах Маріуш Возняк.

Маріуш Возняк

Наша информация должна бить достоверной, должна быть истинной потому что от нас будет завысеть то, как люди будут смотреть на Католическую Церковь. Еще хочу добавить что у нас есть тема номера. Каждый номер посвящен какой то теме. Например, когда Папа Римский Бенедикт XVI поехал во Францию мы сразу подготовили номер где подробно рассказали о истории католичества во Франции, о сегодняшней жизни католичества во Франции, о том, что некоротые говорят, что в этой стране вообще забыли про Бога, но ведь это не так на самом деле, и с другой стороны это не до конца правда, просто раскрыть разные источники чтоб показать, что вера в Бога существует в разных точках мира.

Кор.

До творчого процесу залучається науковий потенціал Католицької Церкви. Також надзвичайно активно відбувається процес співпраці з регіональними журналістами, які часто подають до часопису свіжу та актуальну інформацію.

На завершення ми дякуємо нашим колегам за зустріч, бажаємо їм правдиво дивитись на світ та вміло й талановити відтворювати його.

Підготував Володимир Качур (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.