Блаженніший Любомир Гузар — про сучасну суспільно-економічну ситуацію в Україні і світі

( розмір 4.66 MB )

Дорогі радіослухачі, предметом розгляду у сьогоднішній програмі буде Звернення Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ до вірних та всіх людей доброї волі щодо теперішньої суспільно-економічної ситуації в Україні і світі.

Як бачите, і на цю проблему Церква реагує та пропонує своє бачення суті проблеми та пропонує певні розв’язки. Представляючи цей документ сам роботи маю мало, адже коментувати це звернення для слухачів Радіо «Воскресіння» буде Блаженніший Любомир, Глава УГКЦ. Зараз розпочнемо саме із поснення Предстоятеля УГКЦ, у якому він говорить про Божу опіку над усім, що є у світі та про те, що нічого, що стається не діється без Божої волі.

Блаженніший Любомир

Як християни ми, як люди, мусимо бути дуже свідомі одного, що цілий світ, усе що є у світі є в руках Божих, що ми є сотворіння Божі, що ніщо не діється без Божої волі. Помиляються ті, хто думає, що Господь Бог сотворив світ і залишив його щоб той світ собі крутився, якось жив, давав собі раду. Господь Бог дбає про своє сотворіння безнастанно. Господь Бог не тільки, що так скажу, задовільняє наші потреби щоб ми могли прожити з дня на день, Господь Бог діє за дуже поважною ціллю, а ціль дуже проста: щоб нас довести до спілкування з ним і то не тільки тимчасово, як тільки ми є тут на землі, але на віки вічні, одним словом, щоб ми були з ним. Слідкуючи за розвитком історії спасіння, вже те що записане у Святому Письмі Старого і нового Завіту, ми бачимо як Господь Бог людей крок за кроком виховує. Засоби виховання є дуже різні і іноді дуже драстичні, Господь Бог допускає навіть до таких моментів як війни. Це не що він хоче війни, що він хоче цього, але допускає на це і люди, застановляючись над тим, що діється, починають краще розуміти самих себе і свою ціль існування на землі.

Кор.

Дорогі радіослухачі, у сьогоднішній програмі ми знайомимося із зверненням щодо теперішньої суспільно-економічної ситуації в Україні і світі. Текст документу, фрагмент якого ми зараз почуємо, озвучив диктор Радіо «Воскресіння» Орест Гарда.

Текст Звернення

Живемо у непростий час, коли увесь світ й Україна зокрема переживають нелегке випробування економічної кризи. Здавалося б, що ця криза є суто економічною, однак за економічними факторами прихована криза духовна. Тому вважаємо за свій обов’язок звернутися до вас у цьому листі. Впродовж століть Церква разом з народом переживала дуже скрутні ситуації різного характеру, часом набагато грізніші, ніж сьогодні. Тепер, як і в минулих століттях, ми солідаризуємося зі всім народом та глибоко співпереживаємо нинішню ситуацію.

Загрози наставали й минали. Періоди розбрату, неволі, кріпацтва, окупацій та пов’язаних з ними різноманітних переслідувань обов’язково змінювалися на періоди відродження і розквіту. Так було в історії. Але наша надія побудована не на принципі циклічності, якого вчить історичний досвід. Як віруючі люди ми дивимося глибше. Дві тисячі років тому не тільки Палестина, а й уся тодішня людська цивілізація переживала величезну кризу, правдоподібно значно страшнішу, ніж сьогоднішня, як під матеріальним, так і культурним та духовним оглядом. І саме в той момент до людей прийшов Божий Син – на перший погляд, немічне, від початку переслідуване Немовля – остаточно піднісши світ з руїни. Це наглядний доказ Божої опіки над людством, і в цьому є основа нашої надії на розв’язки у сьогоденні. Не від могутніх цісарів, не від філософів, не від земних мудреців, але від Агнця, який бере на себе гріхи світу”, та науки, яку Він приніс, – походили розв’язки й порятунок людства. Пам’ятаймо, що ці розв’язки і запропонований Ним порятунок є вічними й стосуються усіх часів і народів.

Кор.

Тоді у зверненні щодо теперішньої суспільно-економічної ситуації в Україні та світі владики Синоду УГКЦ заохочують шукати розв’язки для сучасної кризи у Господа Бога.

Тест Звернення

Сьогоднішня криза, здавалося б, є дуже далекою від релігійних понять. Ми не безпідставно шукаємо розв’язки на різних рівнях, включно з міжнародним, адже Бог дав нам земні дари і здатність відповідально ними користуватися. Однак при цьому ми повинні пам’ятати дві речі: по-перше, наші дії мають бути згідними з Божим законом, а по-друге – саме у нашій вірі в Бога, в надії на Його допомогу є можливі розв’язки. Подумаймо, чи той, хто, поглянувши на зібраний довкола себе народ, не відчув, що ці люди голодні, і не помножив для них хліба (пор. Мт. 14, 15-21)? Чи тепер рука Божа стала коротшою (пор. Іс. 59, 1)? Помноження хліба може відбуватися в різні способи, для кожного з нас цілком несподівані, але завжди воно виходитиме від Нього, тож шукати розв’язки треба не від себе, але від Небесного Отця. У Ньому вся мудрість і доброта.

Кор.

Зараз до вашої уваги коментар Блаженнішого Любомира, Глави УГКЦ, у якому він говорить про економічну кризу та про нагоду для нас застановитися над сенсом і змістом нашого життя і наших вчинків.

Блаженніший Любомир

Як ми повинні бачити це, ми, як віруючі люди чи тільки як чисто економічну обставину чи може в тому ж щось більше, глибше. Віруючі люди є переконані, хто застановляється, хто задумується над тим всім, що Господь Бог допускає цього щоб ми застановилися, як ми уживаємо Божі дари, чи ми їх уживаємо справедливо чи второпно, чи ми стараємося кожному дати те, що йому належиться. Одним словом, чи ті земські добра, які є, чи ми справді так робимо як повинні робити. А якщо ми попали в таку дуже скрутну ситуацію, як ця всесвітня криза, що ми з цього можемо навчитися? Вона має також і свою виховну дію. Люди, коли настає справді критична ситуація, далеко краще застановляються. Ми можемо і в нормальні спокійні, вигідні части думати, але то так звичайно люди не роблять, доки їх не тисне біда вони не думають, вони не застановляються. Але тепер, чи ми маємо попадати в розпуку, чи ми маємо ламатися морально, духовно під натиском такої кризи? Чи ми повинні застановитися. Чекайте, що в тому є? І як цю кризу долати?

Кор.

А зараз ми послухаймо ще один фрагмент презентованого сьогодні звернення Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ до вірних та всіх людей доброї волі щодо теперішньої суспільно-економічної ситуації в Україні ісвіті.

Текст Звернення

Дорогі у Христі! Сьогодні – час економічного спаду, справжнє випробування для багатьох людей, родин, цілих верств нашого суспільства. Для того, щоб його гідно пережити й подолати, треба докласти рук, але передусім потрібно вірити в Бога, надітися на Нього та виконувати Його заповідь любові. Не впадайте у відчай, бо це нищівна зброя ворога людського роду проти нас. Тож найбільшою небезпекою у теперішній ситуації для нас було б втратити віру у люблячого Бога, перестати надіятися на всемогутню любов Небесного Отця. Нехай милостивий Господь захоронить нас від такого лиха!

Нашим християнським завданням є пережити цей час у мудрості, пам’ятаючи, що остаточна відповідь є в Божих руках, звертаючись з синівською покорою та довір’ям у благальній молитві до Небесного Отця, в готовності до прийняття дарованих Ним розв’язок, які ще вчора, можливо, нам здавалися неймовірними, та будучи переконаними, що кожна сумлінно виконувана робота має однакову гідність в Божих очах. Використаймо цей час для застанови над своїм дотеперішнім життям та не біймося його змінити, якщо це нам підказує наше християнське сумління.

Кор.

На завершення нашої програми послухаймо слова Глави УГКЦ про нагоду, яку дає економічна криза для аналізу свого відношення до Господа Бога і до ближнього.

Блаженніший Любомир

Це не є що Церква подає чи свята віра подає нам розв’язки економічні, але економія це є наслідок стану нашої душі. Якщо ми поводимось так як потрібно тоді наладнуємо ті недоліки, які існують. Бо наладнати таку кризу, всесвітню тим більше, яка усіх дотикає в якийсь спосіб, вона дає можливість також двигнутись духовно, заглядути в глибину свого серця і собі сказати, я тут чи там роблю неправильно. Треба інакше поступати, треба інакше поводитися, відноситися до других людей. Кожна віруюча людина повинна б застановитися і запитати себе: яку духовну науку я з цього можу витягнути, що я можу зробити щоб подолати цю кризу. Подолати її в такий спосіб щоб духовно зрости, щоб стати більш повноцінною людиною, щоб зблизитися до Господа Бога і до своїх ближніх, які усі ми разом діти Божі.

Підготував отець Ігор Яців. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.