Директор Львівського музею історії релігії Зоряна Білик — коментар щодо ситуації з унікальним іконостасом XVI-XVII ст. зі с. Стара Скварява на Львівщині 03.07.08

Зоряна Білик

Зоряна Білик

( розмір 2.92 MB )

Кор.

З 1995 року у Львівському музеї історії релігії перебуває на реставрації унікальний іконостас с. Стара Скварява, що на Львівщині. Це рідкісна пам’ятка сакрального мистецтва ХVІ- ХVІІ століття.

В іконостасі зберігся єдиний зразок повного комплексу ікон молільного та празникового рядів середини ХVІ століття та намісний і цокольний ряд, які створив у другій половині VІІ століття славетний український художник Іван Руткович. У його творчій майстерні були виконані ікони “Богородиця-Одигітрія”, “Христос-Пантократор”, “Собор Архистратига Михаїла”, дияконські та царські двері.

За своєю мистецькою цінністю іконостас прирівнюється до таких шедеврів, як іконостаси зі скиту Манявський, церкви св. Параскеви П’ятниці у Львові чи із Рогатинської церкви св. Духа і належить до національного культурного надбання. У якому стані ця пам’ятка сьогодні, ми запросили розповісти директора львівського музею релігії Зоряну Білик, яка є гостем нашої студії.

Зоряна Білик

У Львівському музеї історії релігії на реставрації перебуває іконостас із села Стара Скварява Жовківського району. Цей іконостас доволі давно був переданий на реставрацію до музею.

По-різному складалися обставини. 23 листопада 2007 року Львівський музеї історії релігії та релігійна громада УГКЦ у с. Стара Скварява підписали договір на передачу майна на реставрацію.

Реставрацію цього іконостасу проводять музейні реставратори Скоп Галина і Скоп Петро. Ситуація була достатньо скомплікована тому, що довгі роки Скварявський іконостас зберігався на хорах храму Пресвятої Євхаристії, треба було приміщення звільнити церкві, музей на цей час не мав ще своїх реставраційних майстерень, але вдалося вивільнити маленький виставковий зал, куди був перенесений іконостас, у цьому залі вже ідуть на завершення реставраційні роботи. Згідно з цим договором, який ми підписали із релігійною громадою села, реставрація повинна завершитися 24 листопада цього року.

З 95 року, коли був забраний іконостас, було проведено майже 12 розширених науково-реставраційних рад з залученням провідних спеціалістів, фахіців-реставраторів, представникіи громади села, представників громади та ріних інституцій із Жовківського району, це були представники державних управлінь, представники від громадських організацій, тобто перед мною багато протоколів, хід реставраційних робіт зафіксований і ведеться планова робота.

Чого я прибігла на Радіо «Воскресіння» і чого я вже вкотре хочу порушити оцю тему про Скварявський іконостас?

Склалася якась така достатньо нездорова ситуація з приводу дискусії, яка розгорілася де буде розміщений іконостас після завершення реставрації. Я, як директор музею, цієї установи, де добігає до завершення реставрація цього іконостасу, хочу попросити усіх журналістів, усіх представників громадських організацій якось трошки заспокоїтися і перевести тему трохи в інше русло довкола іконостасу. Я би пропонувала говорити зараз про пошук коштів для того, щоб можна було видрукувати дуже добротний і гарний каталог цього іконостасу. Можна говорити про значимість, про величезну цінність цієї пам’ятки, це треба говорити, адже це одна з перлин малярства, яку маємо.

Якщо говорити мовою документів, то останнє доручення, яке було підписане Львівською ОДА, це доручення за номером 15 від 28 листопада 2007 року, в якому говорилося, що Львівський музей історії релігії має підписати угоду із громадою цього села. Угода підписана, я про неї вже згадувала, наступним пунктом мала би бути складена угода між Львівським філіалом національного науково-дослідного реставраційного центру України про завершення реставрації Скварявського іконостасу.

Нажаль такої угоди не вдалося підписати, тому, що за браком фінансування ця інституція могла взяти цю пам’ятку на реставрацію як тільки додатковий вид робіт. Тобто, ми вишукали приміщення, ми забезпечили наших реставраторів за кошти ті, які ми самі заробляємо через нічні екскурсії, через наші органні концерти і власними музейними силами фахово, професійно завершуємо реставрацію Скварявського іконостасу.

У цьому розпорядженні був ще один пункт, за яким пропонувалося забезпечити опрацювання питання щодо створення музею пам’ятки мистецтва 16 століття Скварявського іконостасу як відділу Львівського музею історії релігій та подати розрахунки на його утримання. Питання нажаль зупинилося у своєму розгляді після того, як стали так трагічно і драматично горіти наші дерев’яні церкви виникли серйозні побоювання як зберегти цю пам’ятку. Звичайно ми не мали б нічого проти, якби ця пам’ятка залишилася у нас на балансі, і якби оця дерев’яна церква 1805 року була бсолютно технічно оснащена для збереження цієї пам’ятки. Тобто, це охорона, приведення її у такий стан, де би можна було цю пам’ятку розмістити. На жаль на сьогодні крім, скажемо, розмов, дуже якихось нервових, через Інтернет, на шпальтах газет про те куди поїде та пам’ятка, хто її отримає — нічого реального більше немає.

Нажаль на сьогодні не виділена ні одна гривня коштів на завершення реставрації Скварявського іконостасу, і якби не знайшлося можливості включити до інвестиційних програм фінансування робіт з реставрації Скварявського іконостасу.

Усім зацікавленим, хто хоче знати щось про це й іконостас, кого турбує його подальша доля я хочу сказати одне — 11 листопада ми повинні завершити, і я переконана ми завершимо реставрацію іконостасу, як і 21 листопада минулого року ми виставляли ту частину, яка вже відреставрована, а на цей час було відреставровано майже 90 відсотків усього іконостасу і ми показували громадськості міста.

Два дні іконостас виставлявся для показу, я думаю що так і в листопаді ми зуміємо познайомити громадськість із відреставрованим Скварявським іконостасом.

Оце все, що я хотіла сьогодні озвучити в ефірі і звернутися до громадськості, до представників бізнесу, до усіх, кому небайдужа доля цієї пам’ятки — допомогти зібрати якісь певні кошти, оскільки з бюджетних коштів ще немає ні гривні, допомогти щоб видати гарний пристойний красивий каталог цієї пам’ятки.

Підготувала Любомира Бурка. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.