Блаженніший Любомир Гузар — про візит єпископів УГКЦ до Ватикану «Ad limina Apostolorum». Ч.2.21.02.2008

( розмір 5.81 MB )

Кор.

Слава Ісусу Христу. Дорогі радіослухачі, сьогодні ми слухатимемо другу частину ексклюзивного інтерв’ю Блаженнішого Любомира Глави УГКЦ дане для слухачів Радіо «Воскресіння». У цьому інтерв’ю йтиметься про візит «Ad limina Apostolorum», який відбувався від 28 січня до другого лютого 2008 р. У цьому візиті брали участь усі греко-католицькі єпископи з України. «Ad limina Apostolorum» це стара практика, яка колись стосувалася єпископів, які душпастирювали довкруги Рима. У 13 столітті вона поширилася на цілий світ, кожних 5 років, або коли випадає можливість католицькі єпископи з усього світу по черзі прибувають до Рима з візитом «Ad limina Apostolorum». Під час цього візиту вони мають нагоду на особисту розмову з Вселенським архієреєм, також проводять спільні Богослужіння у римських базиліках, зустрічі у ватиканських відомствах, а також мають спільну аудієнцію з Святішим отцем папою римським. У минулій програмі ми слухали пояснення Блаженнішого Любомира про «Ad limina Apostolorum» але вже тепер сприраючись не на його знання про оцей візит, а на здобутий нещодавно досвід, також про сам характер цього візиту, церковний та адміністративний аспект та чи був цей візит звітуванням. Сьогодні ми, передусім почуємо про перебіг візиту та його наслідки, про ключовий момент ат особисте його сприйняття Блаженнішим Любомиром. Тобто є у нас в запасі цікаві теми, які запрошуємо вас послухати сьогодні.

У першій відповіді йтиметься про перебіг візиту та його корисність для життя Церкви.

Блаженніший Любомир

Коли аналізуємо стан наших єпархій ми вживаємо такий запитник, який допомагає нам взяти під увагу головні аспекти життя Церкви, щоб зрозуміти не тільки зовнішні аспекти, але щоби також старатися усіх, хто в тому задіяний в житті Церкви, різних її аспектах, щоб це проаналізувати. Старатися усвідомити собі, от сьогодні стільки років вже Церква наша існує, Богу дякувати, на свобідній стопі, як виглядають ті різні елементи церковного життя. Ми стараємося з’ясувати собі, як ми виглядаємо. Перш за все, кожна єпархія для себе, а пізніше щойно будемо старатися зробити таку загальну студію, щоби усвідомити собі не тільки на рівні єпархії, але на рівні цілої митрополії, як ми стоїмо. Це була би одна ділянка, яку я ще хотів додати.

Кор.

А зараз в інтерв’ю Глави УГКЦ ви почуєте про другий важливий аспект візиту «Ad limina Apostolorum»

Блаженніший Любомир

Друга ділянка – дещо іншого характеру, а саме: коли ми були тепер у Римі на тих відвідинах і, беручи під увагу ті різні аспекти життя, ми також старалися відвідати уряди ватиканської курії апостольської столиці, обговорювати з ними певні аспекти нашого життя, придивитися, на що треба особливо звертати увагу, що ми вже робимо, а що повинні ще зробити попри нашу зустріч з Святішм отцем. Кожного правлячого єпископа особисто, а пізніше усіх єпископів разом маємо таку заключну промову Святішого отця. Крім зустрічей з ним ми ще відвідали цілу низку урядів ватиканської курії апостольської столиці, Я на пам’ять буду старатися згадати. Отже, ми відвідали Державний секретаріат, Конгрегацію для науки святої віри, конгрегацію для освіти, Конгрегацію для справ святих, де говориться про беатифікації-канонізації, Конгрегацію для євагнелізації, також, зрозуміло, відвідали Конгрегацію для східних Церков. Крім того відвідали дещо нижчого рівня уряди, які називаються Папські ради. Це Папську раду для справ культури, Папську раду для справ праці для зближення і об’єднання християн, Раду для справ сім’ї, Раду у правах мирян, Папську раду, яка називається «Мир і справедливість», соціальна служба. Тут більше було обговорення на майбутнє. Що вони роблять і які їхні поради для нас. Що нам треба робити, беручи до уваги наші специфічні обставини в Україні і взагалі у Східній Європі. Оті різні аспекти нашого життя: суспільних службах, службах для емігрантів.

Кор.

Який ключовий момент візиту «Ad limina Apostolorum»? Відповідь на таке запитання Глави УГКЦ ви почуєте у нашій програмі.

Блаженніший Любомир

Це, безумовно зустріч з Святішим Отцем. Вона дуже цікава бо він цікавиться станом нашої Церкви, на зустріч зі мною ставив багато різних питань, дуже таких конкретних питань, а пізніше його заключне слово, де він мав нагоду усіх зустріти, з усіми поговорити. Думаю також перегляд наших різних документів і на підставі цього всього його реакція. Це є гарно охоплено в його заключному слові, яке він подав.

Кор.

Слухаючи цю відповідь Блаженнішого Любомира, ми поцікавилися про те, які цей візит матиме наслідки та коли відбудеться наступний.

Блаженніший Любомир

Такі звичайно відбуваються що п’ять років, може відбутися також в іншій формі, цього разу я хотів, щоб усі владики взяли участь. Це не є конечне, вистачає щоб я, як глава Церкви це робив, чи хто буде в цей час за 5 років. Щоп’ять років відбувається такий візит, включаючи паломнич у сторінку. Що ми надіємося тепер зробити? Перш за все, зробити таку загальну студію того, як ми бачимо справи, тоді також на тих різних наших візитах по різних урядах ми собі робили певні записки, бо то дуже цікаві речі, значить що ми там навчилися від них. Дуже цікаві такі елементи, чи їхні сугестії для нас, на що звертати особливу увагу, ми це також візьмемо. Одним словом ми хочемо приБожій помочі зробити таку загальну студію, беручи ті різні елементи разом і на підставі цього певні заключення, о ми, Греко-Католицька Церква в Україні бажає робити в найближчих п’яти роках.

Кор.

Дорогі наші слухачі, в останній відповіді Блаженнішого Любомира, яку ми почуємо у сьогоднішній нашій програмі, йтиметься про те, чим був цей візит для нього особисто та його співбратів єпископів?

Блаженніший Любомир.

Щиро скажу, я не мав ясного образу що і як воно буде відбуватися, але ми старалися добре підготуватися до цього і зібрати цей весь матеріал, який могли зібрати. Я не кажу що ми це зробили стовідсотково добре, час нас навчить, і всеохоплююче це простудійовувати. В кожному разі ми багато усвідомили об’єктивно. Бо про багато речей говориться, ми живемо в тій діяльності, знаємо, що є таке і сяке, але коли людина застановляється, коли старається це описати, тоді воно набирає певного такого особливого характеру. Я думаю, ми дуже багато на цьому зискали. Мені здається, що ті наші зустрічі і з Святішим отцем і з тими різними урядами, для мене особисто вони були дуже-дуже інструктивні. Мені здається я сам особисто дуже багато навчився з тих зустрічей. Якщо мати цей матеріал під рукою і записки, на цьому можна робити певні заключення, підсумки у певних аспектах і бачити, що ми ще можемо зробити. Я вважаю, що така зустріч є дуже-дуже корисна, бо тут ми маємо нагоду побачити себе на підставі досвіду інших Церков. Це відкриває певні аспекти, в яких ми може недостатньо звертаємо увагу, а з другої сторони може не діємо так широко, як ми повинні це робити.

Кор.

А завершимо ми сьогоднішню нашу програму розповіддю про завершення візиту «Ad limina Apostolorum».

У суботу 2 лютого урочистою архієрейською Божественною Літургією, яку було відслужено в прокатедральному соборі Святої Софії у Римі фактично завершився візит «Ad limina Apostolorum» греко-католицьких єпископів з України. Напередодні 31 січня з нагоди завершення візиту «Ad limina Apostolorum»? розпочалася заключна спільна зустріч Папи Венедикта XVI з усіма греко-католицькими єпископами з України. Згідно із повідомлення українського відділу «Радіо Ватикан» вітальне слово Блаженнішого Любомира, верховного архієпископа Києво-Галицького зачитав владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ. У зверненні до Святішого отця Глава УГКЦ виокремив два моменти. Перший, це те, що греко-католицькі єпископи з України, зібрані навколо особи Папи у видимий спосіб виявляють незліченне багатство Божественних дарів, що збагачують Вселенську Церкву.

Підготував Ігор Яців. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.