Репортаж із всеукраїнської конференції “Сімейна політика в Україні та ЄС” (Київ, 5-6 травня 2007 р. Б.). Організатор —Інститут родини та подружнього життя УКУ

( розмір 2.72 MB )

Кор.

Мета цього заходу полягала в обговорені питань, що є дотичними до сімейної політики в Україні. Організатори прагнули порівняти принципи сімейної політики в деяких країнах ЄС та знайти точки взаємодії між Церквами та органами державної влади у питаннях розробки цілісної сімейної політики. У рамках конференції виступив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир Кардинал Гузар.

Любомир Кардинал Гузар

Є у нас така тенденція сьогодні, щоби дивитись на наш край, на Україну під оглядом різних аспектів, говорити про поділену Україну, чи то Схід—Захід, Північ—Південь. Нема сумніву, що є багато речей, які можуть нас ділити, або які є різні у нас і могли би нас ділити. Але я думаю, що більш основним і для нашої праці тут сьогодні, на яку ми просили благословення у Господа, дуже важливим є те: незалежно, чи ви зі Сходу, чи з Заходу України, з Луганська, Луцька, Львова чи Харкова, всюди, по цілій Україні, всюди є родини. Це є та основна маленька засаднича група людей, з якої кожна держава, кожне суспільство складається, і незалежно від того, звідки ми походимо, чи де ми живемо, кожна родина має ті самі проблеми. І це, мені здається, є надзвичайно важливим елементом, який нас усіх єднає, робить нас усіх в якийсь спосіб одною великою родиною, суспільством, яке має під кожним оглядом, в кожному місті щось дуже одного і спільного. І, мені здається, що ми замість дошукуватися того всього, як тепер є така мода, що, можливо, нас роз’єднує, повинні особливо звернути увагу на оцю клітину маленьку, основну, яка робить нас усіх дуже близькими один до одного.

Кор.

Свої вітання учасникам всеукраїнської конференції виголосив апостольський нунцій в Україні, архієпископ Іван Юркович.

Іван Юркович

Церква завжди стоїть на стороні сім’ї, на сторожі її розвитку і турботи про людську гідність. Цю впевненість, яка виринає з християнських коренів нашого континенту, розділяють у прямому чи побічному значені майже усі інституції суспілного життя. Також Європа покликана дати місце етичним принципам, які є особливою частиною її духовної спадщини, потрібно наново відкрити, вшанувати і підтримати сім’ю. Завдання Цекрви — запропонувати Європі найбільш дорогоцінне добро, яке ніхто інший не може дати — це віра в Ісуса Христа, джерело надії, що не розчаровує, дар, що стоїть на початку культурної і духовної єдності європейських народів. Цекрви в Європі повинні запропонувати цілковиту правду про подружжя і родину, щоб подолати сьогодні драматичну кризу сім’ї. Тому Церква уже більше 20 століть обороняє свою особливу антропологію, де місце людини визначається не філософськими принципами і людськими ідеологіями, а виходить з Божого одкровення. Сучасна Європа, як і Україна, вже від віків глибоко і широко проникнута християнством. Немає сумніву, що у її складній історії християнське бачення сім’ї є однією із центральних опор її культурної і суспільної ідентичності, і таким повинно залишатися завжди.

Кор.

Привітальний лист від Глави римсько—католицьких єпископів України Мар’яна Кардинала Яворського зачитав єпископ Віталій Скомаровський.

Віталій Скомаровський.

Дана тема конференції, присутність вас усіх сьогодні — чіткий доказ того, що вам не байдужа теперішня ситуація сім’ї в Україні, а також її майбутнє. «Через сім’ю проходить історія людини, від сім’ї залежить майбутнє світу і Церкви, сім’я є дорогою Церкви», — як навчав блаженної пам’яті великий Йоан Павло II, бо серед багатьох доріг, на яких Церква служить спасінню людини, сім’я є першою і найважливішою дорогою. Тому Церква завжди приділяла багато уваги питанням сім’ї та стояла на сторожі її блага. Пам’ятаймо також, що сім’я— це клітина суспільства, завдання сім’ї — повне цілісне виховання людини, яка стане в майбутньому добрим, повноцінним громадянином. Від того, якими будуть сім’ї, залежатиме життя у багатьох суспільних секторах. Як сказано у хартії прав сім’ї, суспільство, зокрема держава і міжнароднії організації, повинні захищати сім’ю політично, соціально і економічно, сприяючи зміцненню і стабільності сім’ї так, щоб вона могла виконувати свою властиву функцію. Держава повинна зробити усе для того, щоб врятувати сім’ю від багатьох небезпек, які їй загрожують. Серед цих небезпек на перше місце виходять розлучення, виїзд за кордон у пошуках роботи, внаслідок чого розпадаються сім’ї, малі заробітні платні, негідні умови проживання, аборти, алкоголізм, моральний занепад і так далі. Ось чому необхідна здорова сімейна політика, тобто комплекс юридичних норм, дій і засобів, здійснюваних державою, з метою створення сприятливих умов для сім’ї, її виникнення, правильного фунціонування і здійснення нею усіх важливих суспільних ролей.

Кор.

Перед учасниками форуму також виступив координатор системи ООН в Україні Френсіс Одонол, який наголосив, що ООН дуже тісно та вдало співпрацює з Церквою у багатьох проектах, особливо у тих, що стосуються сімейної політики. Надзвичайно вдалим видався виступ професора Дам’яна Федорики зі США, який виголосив доповідь на тему «Походження приватної власності сім’ї та держави з перспективи герменевтики дару». Оосбливість цього виступу була в тому, що саме доповідач з погляду практикуючого сім’янина, а він батько десяти дітей, зумів викликати зацікавлення присутніх до опрацьованої теми.

Дам’ян Федорика

Наша істотність, наше існування не є тільки творінням Божої ласки, але також нам дано яко дар. Якась там каменюка, тварина є попросту сотворені, вони є вислідом Божої всемогунності. Він немов би щедрою рукою кинув усі ті речі в існування, але у випадку людської особи — то є щось радикально нового і інакшого. Він особі дає дар існування, а ми з нашого боку є покликані до чого — прийняти дар існування.

Кор.

У рамках всеукраїнської конференції «Сімейна політика в Україні та ЄС» прозвучало чимало інших актуальних думок. У наступних наших предачах ми маємо на меті подати узагальнений погляд на цей знаковий форум.

Підготував отець Ігор Яців (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння».)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.