Голова Патріашої комісії у справах молоді УГКЦ о. Йосиф Мілян — про підготовку до Собору та З’їзду молоді у Києві

( розмір 6.79 MB )

Кор.

Дорогі радіослухачі, 2007 р. в Українській Греко-Католицькій Церкві проголошений Роком молоді. Для того, щоб дізнатися про причини такої ініціативи, для того, щоб знати, як цей рік буде виглядати і в чому його особливість, ми запросили до студії людину, яка найбільше знає про молодь в УГКЦ. Це є о. Йосиф Мілян, який є Голова Патріашої коісії у справах молоді.

Отче Йосифе, вітаю вас у нашій студії.

О. Йосиф Мілян

Дякую.

Кор.

Отче Йосифе, Синод єпископів УГКЦ, якй відбувся у Львові 25-31 серпня у 2005 р., оголосив 2007 р. Роком молоді. Отже, як прокоментуєте таке рішення?

О. Йосиф Мілян

Цей Синод, що відбувся у 2005 р., рівно ж оголосив 2006 рік Роком захисту духовного світу дитини. Ну і, скажімо, по наростаючій можна зрозуміти, що наступний рік — це Рік молоді, діти виростають. Очевидно так напівжартом, але якщо серйозно, то вже тоді говорилося про наступну чергову сесію Патріаршого Собору, яка мала роглядати проблемні питання молоді. Тому з огляду на це, що ми готуємося до великої події, першого Собору, який розглядатиме питання — проблеми молоді, виключно молоді. Тоді вже була добра думка- проголосити 2007 рік, щоб уже протягом 2006 року проводити якісь адекватні дії і проголосити 2007 р. Роком молоді. Я сподіваюся, що таке рішення посилить якусь особливу енергетику, особливу дію молоді у напрямку до Церкви.

Кор.

2007 р. вже розпочався і, відповідно, розпочався цей Рік молоді УГКЦ. За якими ознаками мирянство, духовенство, вірні мають дізнатися, що цей рік є особливий?

О. Йосиф Мілян

Ми в найближчому часі запропонуємо усім парохам відповідні якісь такі інформаційні речі. Це будуть плакати, які будуть спроваджувати усіх, хто приходить до святих Божих Церков, що цей рік у нас є Роком молоді. Крім того на Святих Літургіях будуть особливі прохання за молодь, за добрі ранні покликання до стану священичого, монашого і за всяке добро для молоді. Крім того ми спробуємо у медіапросторі частіше про це говорити, як коли-небуть. Ми спробуємо через державні структури цю інформацію розповсюджувати. Крім того ми використаємо усі ауції, які торкаються загальноцерковного рівня і молодіжні для того, щоб наголосити, що це є Рік молоді. Ми вже розпочали цю дію. Минулого року, 2005, на святого Миколая у Харкові стартувала акція молитви за Собор. Тобто 2006 р. по наших парафіях проходила молитва перед іконою, котру благословив папа Іван Павло ІІ у 2000 році і хрест, який благословив наш Блаженніший 28 листопада 2005 року. Ця ікон і цей хрест подорожують, відбувають своєрідну прощу, і в такий спосіб по парафіях ми голосимо про майбутній Рік молоді, про майбутній Собор.

Кор.

Отче Йосифе, коли 2005 року Синод вирішив, що 2007 рік буде Роком молоді, то минулий Синод, тобто Синод 2006 року вирішив про те, що такий Собор відбуватиметься у Києві з 14 до 19 серпня. Отже, чому вибрано столицю України для проведення цього Собору, адже у Львові, мабуть, було б його просто легше організувати, було би легше його провести.

О. Йосиф Мілян

Абсолютно дешевше. Це важливо, це про кошти. Ми розуміємо, що нам справді у Києві буде трудніше організувати, і, властиво, ці труднощі ми вже відчуваємо. Ви звернули увагу, отче Ігоре, що це, найперше, столиця. Бо ми мали таку національну столицю Київ і столицю нашої Церкви у Львові. Тепер, Богу дякувати, столиця є одна — і національна, і релігійна. Осідок нашої Церкви є у столиці. Ми більше не є десь Церква такого Галицького гетто, Богу дякувати. Я ніколи не вважав, що воно так є, але те, що ми не були у Києві, воно виглядало так трошки… Але я думаю, що не тільки мені. Думаю, що усі прагнули цього, щоби нарешті наша Церква справді мала осідок у Києві. Ми хочемо справді підтримати структури нашої Церкви, ми хочемо пітримати нашого Блаженнішого Любомира, Главу і Предстоятеля нашої Церкви в Києві. Тому, якщо справді наші єпископи звертають свої очі на виклики і проблеми молоді, — це перший в історії УГКЦ Собор, який буде розглядати проблеми, тотальні виклики молоді. То молодь у свою чергу хоче підтрирмати провід, зокрема Блаженнішого, його осідок у Києві. Ми хочемо з ним в Києві бути, з ним молитися, ми хочемо з ним на Соборі вирішувати насущні проблеми, питання розвитку, стратегії розвитку молодіжного апостоляту нашої Церкви на майбутню перспективу. Тому Київ.

Кор.

Під час Патріаршого Собору, на останньому Синоді було вирішено провести також З’їзд молоді з поселень та з України, якщо цитувати постанови Синоду. Прогнозується, що мали би взяти участь по тисячі осіб з кожної єпархії УГКЦ в Україні та максимальне число з діаспори. Яка різниця між Собором та З’їздом і які їхні специфічні завдання?

О. Йосиф Мілян

Наші вірні з’їзд могли вже якось споглядати, могли бути його учасниками, тобто з’їзди нашої християнської молоді нашої Цекви відбувалися в дев’яносто першому, третьому, шостому. Ми є учасниками Світових Днів молоді, беремо активну участь, їздимо по Європі, не тільки по Європі. Тобто ми знаємо, що таке з’їзд. З’їзд — це відповідна підготовча програма, це програма самого перебігу з’їзду, це зібрання людей, представників різних молодіжних організацій, якісь дискусійні круглі столи, дискусії, поважні розмови, питання, проблеми, виклики молоді. Але найголовніше на з’їздах молоді – це бути разом, це євангелізаційна програма, це презентації молодіжних організацій, це конференції відповідного рівня молоді християнські, це нічні чування дуже часто. Тобто молодь збирається на якусь евангелізаційно-мистецьку програму, концерт зірок української естради і не тільки, там є конференції, якісь короткі проповіді, свідчення віри і т.д. І потім на закінчення- Літургія. Це – з’їзд.

Собор – це, мовлячи доступною мовою, це певні наукові сесії, на яких бере участь приблизно по п’ять осіб з кожної єпархії з України і з поселень. Якщо говорити про цю чергову сесію Собору, який буде розглядати питання молоді, то це не молодіжний Собор. Я хочу підкреслити, це Собор, який буде розглядати проблеми молоді, на ньому будуть присутні єпископи, священики, монахи, монахині і, очевидно, більше число молодих представників з різних єпархій України і поселень, де є тема Собору «Молодь у Церкві ІІІ тисячоліття». Ми хочемо над тим застановлятися. Ми вважаємо, що велику працю на Собор треба зробити абсолютно до Собору, і її ми розпочали і продовжуємо. Аналітичну працю – аналіз викликів і проблем молоді не тількі в Україні. Таке соціологічне дослідження провадиться в Україні десь на трьох різних площинах, як рівно ж таке соціологічне дослідження проблем молоді вже проведено в Австралії і в Америці. Ми потім це все об’єднаємо докупи і спробуємо над тими викликами молодих людей застановитися. Крім того на цьому Соборі ми спробуємо визначити якусь стратегію розвитку молодіжного апостоляту на якусь довшу перспективу.

Наступного року виповниться десять років від створення Патріаршої молодіжної комісії – маленький ювілей. Ми щось досягнули небагато, ні? Ми якісь певні речі започаткували, якісь розвинулися більше, якісь менше, і сьогодні настав час замислитися, задуматися і то поважно. І це завдання Собору- як молодіжний апостолят має розвиватися надалі. Тим різниться Собор від з’їзду. Хоча усі зацікавлені зможуть взнати, що Собор відбувається від 14 до 19 серпня, але 18 і 19 серпня, два дні у Києві буде з’їзд. Тобто з’їзд буде проходити в рамках Собору.

Кор..

Наскільки з’їзд буде пов’язаний або, може, випливає з Собору, наскільки крім того, що там буде звучати слово «молодь»?

О. Йосиф Мілян

Співзвучність є абсолютною. З’їзд буде дальше у контексті в дусі програми теми молодіжного апостоляту, його розвитку, його завдань, навіть те, що говорилося на Соборі, буде напевно озвучено в якийсь спосіб учасникам з’їзду. Тому що Собор, як я наголосив, матиме п’ять представників з кожної єпархії. Потім гості, запрошені і т.д. Це може бути 200-300 осіб приблизно. На з’їзд ми запрошуємо усю бажаючу молодь. Ну таке оптимістичне – 1000 осіб з кожної єпархії з України. Я думаю, що, скажімо, 1000 осіб у серпні на береги нашого нового Йордану, де хрестилася Русь-Україна, до нашої столиці, до нашого Воскресінського собору – я думаю це абсолютно реально. Ми їздимо по світах, до Мадриду, до Рима, до Парижа і т.д. Чому наша молодь не може приїхати до Києва, до колиски українського християнства? Тим паче у серпні.

Кор.

Отче зараз у мене до вас таке риторичне запитання. Наскільки, на вашу думку, такий Патріарший Собор може вплинути на зміну та позитивний розвиток ситуації із молоддю в Церкві? І чи немає ризику, що це поважне зібрання просто матиме резонанс тільки в стінах того залу, де воно відбуватиметься?

О. Йосиф Мілян

Продовжую, просто продовжую. Я сказав, що ми спробуємо визначити якусь стратегію розвитку, якісь напрямні, спробуємо народити директивний документ, над яким ми вже працюємо другий рік, тепер працюємо інтенсивно. Як маємо розвиватися, як молодь християнська, як молодь нашої Церкви? Очевидно будуть якісь застереження, що наші Собори приймали дуже багато рішень, постанов, завжди поважні зібрання мають поважні постанови. І не завжди, як у світі, так і у Церкві не завжди це знаходить реалізацію, Ми думаємо собі, що над випрацюванням нової стратегії розвитку молодіжного апостоляту нашої Церкви працює зараз уся Церква. Церква на поселеннях і Церква в Україні. Крім того документ є запропонований нашій Церкві, його первісний вигляд, для того, щоб можна було зробити правки і т. д. І ця стратегія буде подана як робочий документ на Собор, не кінцевий його результат. Це робиться для того, щоб це не було формальністю, не було галочкою, що ми відбули Собор і все. Насправді дуже хочеться, щоб ця молодь, яка вміла постояти за українську державу у дев’яносто першому році, та молодь, яка вміла піднестися і вбрати Україну у гарний помаранчевий колір, та молодь, яка вміє у певні моменти зробити рішення і бути відважною. Щоб ця молодь справді відчула клопіт, біль серця Церкви за її майбутнє, навіть не за її, бо біль серця за Церкву, бо вони є сьогодні Церквою, їм провадити цю Церкву надалі і т.д. Тобто дуже би нам хотілося усім, хто сьогодні працює над організацією Собору, цьому оргкомітету, різним підкомісіям, щоб це справді сталося абсолютно дієвою формою розвитку молодіжного апостоляту на майбутнє. В кожному разі ми пробуємо все для того робити, щоб це не сталося формальністю.

Крім того молодіжні Собори відбулися у різних єпархіях, по всіх наших єпархіях крім Тернопільсько-Зборівської, по всіх наших єпархіях в Україні. Треба сказати, що були якісь формальні з’їзди, Собори, в деяких єпархіях це навіть називалося не Собор, а з’їзд. Але треба зазначити, були єпархії, де дуже грунтовно підготовлено цю акцію. Де дуже грунтовно роблено аналіз проблем, потреб, викликів. Я хотів би відзначити Собор у Донецько-Харківському екзархаті. Приємно був здивований, це один із перших Соборів, який проводився на теренах Східної України, де наша Церква не має більшості. Приємно вражений Собором у Києві. Секретар Собору Ростислав Пендюк був на Соборі у Закарпатті, який мав дуже високий рівень. Гарно це було зроблено у Львові і т.д. Тобто є якісь такі преценденти до думання, що це не буде формальністю, що це справді буде дієвим кроком Церкви в ім’я Бога в серцях нашої молоді.

Кор.

І на завершення нашої програми, у якій ми говоримо про Рік молоді УГКЦ і мова йде про Патріарший Собор. Як відбувається організація Собору, які конкретно у ці дні відбуваються заходи?

О. Йосиф Мілян

Як я вже казав, надалі проходить проща ікони і хреста. Ми готуємо на червень таку всеохоплюючу євангелізаційну програму. Ми хочемо провести по усіх парафіях нашої молоді, де хочемо підняти молодь на конкретних парафіях. Треба визнати, що праця з молоддю у великих містах, у містечках десь зрушилася з місця, десь на деканальних рівнях. Натомість сільські парафії наші справді страждають. Не зав жди священики чи мають час чи охоту, може відсутня просто харизма у людини, яка не вміє просто працювати з молоддю. Тому питання праці з молоддю на сільських парафіях хочемо зрушити з місця. Ми готуємо, майже готова програма євангелізаційна, залучені відповідні фахівці, комісії. Думаю, що це буде однією з великих масштабних акцій підготовки до собору. Крім того ми готуємо студентську конференцію «Співвідношення віри, інтелекту» на базі енцикліки Івана Павла ІІ «Віра і розум — співвідношення віри і інтелекту». Ми хочемо провести виставку сакральних творів образотворчого мистецтва академії мистецв Центру, Заходу і Сходу можливо у Києві. Ми хочемо і напевно візьмемо участь у якійсь Воскресінській програмі гаївковій в Пирогово біля нашої церкви там де моляться греко-католики, ми плануємо виставити католицькі видання, нашу літературу і зробити презентацію. Ми хочемо зробити екуменічний круглий стіл, ми хочемо зробити дискусійну зустріч молодіжну напередодні з’їзду і Собору у Києві. Запланована велика Всеукраїнська молодіжна проща до Зарваниці. Дуже багато акцій. Скажімо усі акції, які організовуватимуть молодіжні комісії єпархіальні і молодіжна комісія у справах молоді цього року будуть торкатися Собору і питань нашої молоді.

Підготував о. Ігор Яців. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.